|
Täna alustati EV100 raames kingituse „Igal lapsel oma pill“ tegemisega, mis on kantud unistusest, et kõik lapsed, kes seda sooviksid, saaksid tunda rõõmu pillimängust. Tegemist on ühiskingitusega Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks, mille eesmärk on koostöös riigi, erasektori ja muusikasõpradega uuendada lastele ja noortele muusikaõpet pakkuvate koolide ja asutuste pilliparke.
Muusikaharidusasutuste hinnangul oleks lähiaastatel vaja soetada vähemalt 3200 uut instrumenti, et kõik lapsed, kes soovivad pillimängu õppida, saaksid seda teha. Suur osa õppeasutustes aktiivselt kasutusel olevatest pillidest on amortiseerunud ning sageli on mõne pilli kättesaamatuse tõttu jäänud konkreetne õppesuund tahaplaanile. Pilliõppega tegelevad aga lisaks veel kultuurimajad, üldhariduskoolid, noortekeskused ja teised väiksemad asutused, seega on vajadus uute pillide järele palju suurem.
„Pillid õpetavad meid lihtsat tööd tegema, sest kui võtame pilli kätte, siis hakkame õppima. Pillimängu tähtust on raske üle hinnata, sel on oluline roll laste emotsionaalsel harimisel, ilumeele kujundamisel ja loovuse arendamisel. Pillimäng on päästnud palju neid, kes tahavad muusikast osa võtta, aga ei oma lauluhäält ,“ ütles „Igal lapsel oma pill“ patroon dirigent Tõnu Kaljuste.
Käesoleva ühiskingituse raames on kõikidel muusikaõppega tegelevatel asutustel võimalik kuni 23. aprillini esitada taotlusi kuni seitsme muusikainstrumendi soetamiseks. Piiranguid taotletavate pillide liikidele pole. „Olen kohanud õpilasi, kes on andekad, aga koolil pole võimalik neile huvipakkuvat instrumenti soetada. Sellest on väga kahju ning loodan, et tänu "Igal lapsel oma pill" projektile jääb selliseid juhuseid üha vähemaks. Usun, et see aitab koolidel oma pilliparki mitmekesistada ning soetada lisaks klassikalistele ka näiteks erinevaid eesti rahvapille," ütles muusik, viiuliõpetaja ning ühiskingituses kaasalööja Eeva Talsi. Soetatud pillid jäävad konkreetse kollektiivi püsikasutusse.
Pillide soetamiseks on planeeritud neli taotlusvooru 2015. kuni 2018. aastani. Pillide ostu toetatakse EV100 eelarvest. Omafinantseeringu katmiseks võib taotleja kaasata partnereid. Ühiskingituse eestvedajad kutsuvad Eesti muusikasõpru üles tulema appi oma kodukandi muusikaõppe pakkujatele omaosaluse katmisel või rohkemate pillide hankimisel.
Kingituse „Igal lapsel oma pill“ esimese annetajana kaasalööja au langes aktsiaseltsile Toode. Ettevõte tegeleb keeruliste plekitöödega katustest vihmaveetorudeni. „ Tõsi, pasunaid ei ole me seni veel teinud. Kuid oleme näinud, milline on ühelt poolt noorte soov muusikat teha ja teisalt vajadus kaasaegsete pillide järgi. Soovid on suured, võimalused kesised. Sellepärast otsustasime appi tulla. Oma töös näeme, et hea tulemus tuleb korraliku tööriistaga. Ka muusikas pole see teisiti,“ ütles AS Toode peadirektor Aivo Rosenberg.
Ühiskingituse eestvedajad on Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Puhkpillimuusika Ühing, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit, Eesti Sümfooniaorkestrite Liit ja Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond.
Kogu info ühiskingituse “Igal lapsel oma pill” kohta on leitav veebilehelt www.ev100.ee/igal-lapsel-oma-pill
Aastal 2018 täitub Eestil sada aastat riigi loomisest. Eesti ootab oma 100. sünnipäevaks kingitusi, mis teevad meie kõigi elu paremaks ja millest saavad rõõmu tunda ka järgmised põlvkonnad.
Lähem info:
Allan Tamme EV 100 "Igal lapsel oma pill" projektijuht tel. 56680200 skype: allantamme |
Üldtutvustuseks
Eesti Puhkpillimuusika Ühingu eelkäijaks on Eesti Lauljate Liidu Puhkpillimuusika sektsioon, mis asutati aastal 1921. Iseseisev ühing registreeriti aprillis 2003.
Ühingu missioon
Puhkpillimuusika kui rahvuskultuuri säilitamine ja arendamine, loovuse ja eneseteostuse pakkumine, järelkasvu tagamine ja üldsuse huvi tõstmine puhkpillimuusika vastu.
Tegevussuunad
Tegutsevad toimkonnad ja mentorid, toetatakse kollektiive, peetakse noodikogu, toetakse projekte, töötab kutsekomisjon ja hindamiskomisjon, tunnustatakse dirigente.
Kontaktandmed
MTÜ Eesti Puhkpillimuusika Ühing
Roosikrantsi 13, Tallinn 10119
vastutav sekretär Valdo Rüütelmaa
50 64 898